Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Makowa spódnica (tom 1)
Data wydania: 2022-01-26
Liczba stron: 416
ISBN: 9788327161857
Po bardzo udanej lekturze trylogii pt.: „Wendyjska Winnica”, z wielką chęcią sięgnęłam po pierwszy tom nowego cyklu autorstwa Zofii Mąkosy pt. „Makowa spódnica”. Powieść historyczna pt. „Kamień w wodę” ponownie dotyczy rejonów związanych z autorką – czyli okolic miasta Kargowa, w którym się urodziła. Tym razem jednak opisywane wydarzenia sięgają aż XVII wieku – rozgrywają się przed potopem szwedzkim. Trochę się obawiałam, czy tak bardzo odległe historie mogą przypaść mi do gustu, ale okazało się, że warsztat literacki i doświadczenie zawodowe Zofii Mąkosy, która jest emerytowaną nauczycielką historii, sprawiły, iż wciągnęłam się w fabułę bez reszty i z niecierpliwością czekam na kontynuację serii.
„Kamień w wodę” to opowieść o mieszkańcach małej wioski leżącej na granicy Śląska oraz Brandenburgii. Na pierwszy plan wysuwa się jednak postać Wigi – miejscowej garbatej zielarki, zwanej przez niektórych wiedźmą, która spaja wszystkie pozostałe wątki. Wiga wychowuje samotnie swoją wnuczkę Rozalkę, po tym jak w niewytłumaczonych okolicznościach zaginęła jej córka nosząca właśnie makową spódnicę. I chociaż nikogo z miejscowych jakoś szczególnie nie przejęło zniknięcie dziewczyny, matka nie potrafi myśleć o niczym innym i ciągle jej szuka. Powoli zaczyna jednak coraz bardziej przywiązywać się do Rozalki…
W swojej czwartej powieści Zofia Mąkosa przybliżyła czytelnikom nie tylko historię XVII-wiecznej Rzeczypospolitej z wyszczególnieniem swoich rodzinnych stron, lecz dała im również wgląd w życie codzienne tej zamkniętej choć bardzo zróżnicowanej społeczności. Bohaterami tej powieści (poza zielarką) są bowiem przedstawiciele szlachty, kościoła, miejscowi chłopi i mieszczanie. Autorka bardzo szczegółowo opisała zarówno trudne i wyczerpujące życie na wsi, jak i wpływ natury na los jej mieszkańców. Mieszkańców z jednej strony bardzo religijnych i wierzących, z drugiej zabobonnych i obawiających się rzucania uroków i czarów, z którymi w pewnym sensie utożsamiali Wigę. Dodatkowo, każda z postaci ma swoją własną – przeważnie bardzo burzliwą i tragiczną –biografię. To wszystko sprawia, że fabuła jest wartka, intrygująca i mocno wciąga.
Epicka powieść historyczna z bardzo ciekawie skonstruowaną fabułą, w której zarówno historia jak i natura odgrywają bardzo dużą rolę. Tajemnicze, mistyczne elementy powieści sprawiają, iż zyskuje ona wyjątkowy klimat i przypomina magiczna baśń lub legendę. Ogrom wiedzy na temat realiów tamtych czasów, jakim charakteryzuje się autorka robi ogromne wrażenie i zasługuje na podziw. Wiedzy, którą potrafi bardzo przystępnie przekazać swoim czytelnikom. Pouczająca i piękna rozrywka. Z niecierpliwością czekam na kolejne części serii, by móc się dowiedzieć jak potoczyły się losy Wigi, Agaty, Rozalki, Jakuba i Baltazara. Ciekawość została mocno rozbudzona, mimo iż pewne wątki zostały zakończone i czytelnik otrzymał odpowiedź.
sobota, 2 lipca 2022
„Kamień w wodę” - Zofia Mąkosa
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie.