Wydawnictwo: WAM, MANDO
Tytuł oryginału: The Paris Library
Data 1. wydania: 2020-02-02
Liczba stron: 432
ISBN: 9788327719089
Nie jest tajemnicą, że Paryż i Francja mnie fascynują. Z tego powodu bardzo często dostaję książki, których akcja toczy się właśnie w tych miejscach. Niektóre z nich nie są wprawdzie literaturą najwyższych lotów, jednak mimo wszystko paryski czar sprawia, że opowieść przypada mi do gustu. Przyznam się, że sięgając po „Bibliotekarkę z Paryża” sądziłam, iż będzie to właśnie takie „babskie czytadło”. Zaskoczenie było jednak pozytywne, gdyż powieść opiera się na faktach historycznych i (co najważniejsze) porusza bardzo nieznany wątek z okresu francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Główną bohaterką książki jest Odile, młodziutka Francuzka, która po studiach stara się o wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Ponieważ książki są jej pasją, udaje jej się otrzymać posadę. Zajęcie wypełnia jej niemal każdą wolną chwilę, angażuje się w nie całym sercem. Sytuacja polityczna sprawia, że zakres obowiązków poszerza się o nietypowe usługi. Bibliotekarze nie tylko będą starali się ukryć przed nazistami bardziej wartościowe egzemplarze, ale i dostarczać literaturę tym, którzy zostali wyłączeni z życia społecznego ze względu na swoje pochodzenie…
Życie biblioteczne to oczywiście tylko jeden z wątków poruszanych w tej powieści. A muszę dodać, że grono bywalców Biblioteki Amerykańskiej jest bardzo różnorodne, oryginalne i bogate – dlatego podglądanie go jest niezłą zabawą. Bo mimo ogarniającej Europę wojny, wszyscy starają się żyć normalnie. Mają nie tylko swoje troski ale i radości, które pozwalają złapać trochę dystansu. To urzekająca opowieść o pasji, przyjaźni, miłości i człowieczeństwie w tych trudnych czasach.
Przyjaźń to w zasadzie drugi główny wątek tej książki i to przyjaźń łącząca pokolenia, gdyż fabuła „Bibliotekarki z Paryża” pisana jest dwutorowo. Większość rozdziałów dotyczy życia Odlie w czasie wojny. Jednak fabuła uzupełniona jest współczesnymi wydarzeniami, kiedy to mieszkająca w Ameryce ekscentryczna bibliotekarka w podeszłym wieku nawiązuje relację z nastoletnią sąsiadką zafascynowaną Francją. Nietypowa (chociaż prawdziwa) przyjaźń, z której obie strony czerpią bardzo dużo, rodzi się między nimi bardzo szybko.
Jedna z lepszych opartych na faktach powieści historycznych jakie czytałam w ostatnim czasie. Bardzo dobry styl tej początkującej autorki sprawił, że lektura była prawdziwą przyjemnością. Aż chce się więcej. Z ogromną chęcią przeczytam jej drugą opowieść „Moonlight in Odessa” jak tylko zostanie przetłumaczona na język polski. A zważając na obecną sytuację polityczną i fakt, że Janet Skeslien Charles nauczała dość długo angielskiego, francuskiego i kreatywnego pisania także w Ukrainie, może to być szybciej niż przypuszczałam.
wtorek, 22 marca 2022
„Bibliotekarka z Paryża” – Janet Skeslien Charles
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie.